Author: FFK

Ideja për të ngritur një Superligë Evropiane me të gjitha klubet më elitare në Evropë vazhdon të ekzistojë ende. Kështu është shprehur dhe Bern Reiçart, drejtori i A22, kompanisë që do të investojë në krijimin e Superligës. Në një intervistë të dhënë, ai ka treguar se si do të funksiojë ky kompeticion i ri dhe formatin që do të ketë. “Një formati krejtësisht të ndryshëm nga versioni i parë, pa anëtarë të përhershëm. Nuk do të jetë një rreth elitar i mbyllur, por një garë e hapur, e bazuar në meritë, e përputhshme me kampionatet kombëtare dhe e luajtur në…

Read More

Amir Rrahmani do ta vazhdojë karrierën në Napoli. Futbollisti kosovar ka arritur marrëveshje me napolitanët për vazhdimin e kontratës. Lajmin e ka bërë të ditur mediumi italian “Il Mattino”, përcjell “Gazeta Express”. Gjithnjë sipas këtij mediumi, për ta zyrtarizuar marrëveshjen duhet të pritet presidenti Aurelio De Laurentiis. Ky i fundit nuk dëshiron ta shpërqendrojë momentin e shkëlqyeshëm të skuadrës dhe gjithçka do të zyrtarizohet kur të arrihet objektivi i ekipit. Napoli po shkon me hapa të sigurt drejt titullit të kampionit në Itali, të cilin po e pret qe më shumë se tri dekada. E për këtë arritje eventuale, merita…

Read More

Këtë fundjavë nis Superliga e Kosovës në Futboll. Pas pushimit gati dy muaj elita e futbollit rikthehet me ndeshjet e stinorit pranveror ku na pret një garë shumë e fortë si në luftë për titull ashtu edhe për ekzistencë, shkruan Demokracia.com. Vëmendja në ndeshjet e javës së 19-të do të jetë në Klinë aty ku Dukagjini e pret Prishtinën. Këto dy skuadra dje u ndeshën edhe në Kupën e Kosovës ku Prishtina triumfoi bindshëm me rezultat 3:1 dhe mbetet të shihet si do të jetë këtë herë. Joshëse do të jetë edhe në Mitrovicë ku përballen Trepça ’89 e Drita…

Read More

Klubi Futbollistik Trepça’89 njofton se sot do të mbahet Komisioni i Garave rreth ndeshjeve të zhvilluara në vikend në kuadër të Kupës së Kosovës rrethit të 1/8 së Finales. Ku do të mbahet edhe vendimi i ndeshjës tonë mes KF FERONIKELI 74 – Trepça’89, ndeshje e zhvilluar në Ditën e Shtunë më 04.02.2023. “Ne do ti shfaqim dhe provat të cilat i posedojmë që mbështesin ankesën tonë, prova të cilat i posedojmë nga vet llogaria e Klubit në sistemin e Transferimeve Internacionale të FIFA-së, Transfer Matching System (FIFA TMS) dhe sistemin e Transferimeve Kombëtare të Federatës së Futbollit të Kosovës…

Read More

Galatasaray ka arritur të bëj një blerje të madhe në ditët kur Turqia po kalon në situatë të vështirë. Skuadra turke ka arritur marrëveshje për blerjen e yllit të futbollit italian, Nicolo Zaniolo. Futbollisti i Romës do të udhëtoj sot në Stamboll për të përfunduar kalimin te Galatasaray. Vetëm 21 milionë euro do të përfitojë Roma nga shitja e yllit më të madh të skuadrës. Zaniolo do të nënshkruar kontratë 4 vjeçare nga e cila do të përfitoj 3.5 milionë euro në sezon.

Read More

Trajneri i klubit turk të Sivasspor, Riza Calimbay foli për dy tërmete me magnitudë 7.9 dhe 7.5 ballë të shkallës Rihter që lanë mijëra të vdekur në Turqi dhe në Siri. Për BeIn Sport, Calimbay tha se ish-ndihmësi i tij që punon me Hatayspor ka humbur 15 persona nga familja. “Është një ngjarje shumë e trishtueshme. Jemi në Sivas, por jemi gjithashtu mjaft të tronditur. Nuk ka asgjë për të bërë. Sapo u zgjova në mëngjes, telefonova ish-asistentin tim Cengiz, i cili aktualisht punon në Hatayspor dhe më foli për situatën atje. Atij i vdiqën 15 persona nga familja”, tregoi…

Read More

Sokol Kiqina ka arritur marrëveshje me KF Erzeni Sulmuesi Sokol Kiqina ka kompletuar transferimin e tij te skuadra shqiptare, KF Erzen. Siç merr vesh “Livesport”, Kiqina ka arritur marrëveshje me klubin shqiptar, derisa zyrtarizimi i tij është vetëm çështje kohe. Kiqina me Erzenin ka nënshkruar kontratë 1-vjeçare. Sulmuesi 20-vjeçar së fundmi ishte pjeës e Llapit, ku u transferua nga nga Feronikeli.

Read More

Stadiumi “Adem Jashari” në Mitrovicë mbetet ende në gjendje të rënduar pasi nuk janë zhvilluar punime në renovimin e tij. Nga kjo situatë janë lodhur disa nga ish futbollistët mitrovicas që tani janë të gatshëm të dalin edhe në protestë. Në anën tjetër në intervistë për Klan Kosova komuna thotë se i ka përmbushur të gjitha kërkesat. https://youtu.be/vlKm5RYzEFE

Read More

Edon Zhegrova ka zënë vend në formacionin e më të mirëve për javën e 22-të në Ligue 1. Sulmuesi kosovar ishte më meritori në fitoren e Lille në udhëtim kundër Rennes (1:3), shkruan Gazeta Express. Zhegrova shënoi një gol dhe regjistroi dy asistime në këtë ndeshje, që u zhvillua të shtunën mbrëma. 23-vjeçari nga “SofaScore” u vlerësua me notën 8.5 për paraqitjen e tij, që ishte e mjaftueshme për të qenë edhe në 11-shen e javës. Pjesë e këtij formacioni janë edhe dy futbollistët e Paris Saint-Germainit, Lionel Messi e Achraf Hakimi. https://twitter.com/SofascoreINT/status/1622527974456049665?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1622527974456049665%7Ctwgr%5Ed22298c7de792284fa941dfd24160f0d0e3d4488%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.gazetaexpress.com%2Fzhegrova-me-messin-ne-formacionin-e-javes-ne-france%2F

Read More

Tirana mundi në transfertë Egnatian me rezultatin 1-2, në sfidën e vlefshme për javën e 20-të të Superiores. Pas ndeshjes foli edhe trajneri i bardhebluve, Orges Shehi me theks të veçantë për lëndimin e Visar Bekajt që për një moment humbi kujtesën. “Bekaj është mirë, ka një të çarë në buzë, në fushë nuk po mbante mend asgjë ndërsa tani mban mend dhe golin që pësoi. Shpresova që Visari mos dilte, isha në dilemë për Përgjonin dhe Hilën, Përgjoni e mbron më mirë, por kishim frikë, e rëndësishme do të ishte mos merrnim goditje. Sfida më Vllazninë është e fortë,…

Read More